
Succesul în parlament în luna aprilie a constat în adoptarea de către Comisia Juridică din Camera Deputaților, care este cameră decizională, a două rapoarte de adoptare pentru propuneri legislative pe care le-am inițiat. Pasul următor este adoptarea lor în plen.
1️⃣ prima vizează digitalizarea justiției. Aceasta va permite ca în procesele civile, la ședințele de judecată în care se știe că va urma o soluție de amânare fără discuții (martorul a trimis adresă că nu se poate prezenta la termen, expertul cere un nou termen pentru depunerea raportului de expertiză etc.), părțile să poată participa la judecată on-line, prin videoconferință.
2️⃣ a 2-a presupune eficientizarea justiției și în etapa executării silite, incriminând drept ultraj judiciar, cu sancțiuni mai aspre, actele de violență îndreptate împotriva executorilor judecătorești.
În vederea definitivării formei unui alt proiect de lege privind digitalizarea justiției, de această dată prin utilizarea sistemelor de video-conferință din penitenciare cu titlu de regulă în cazul contestațiilor la executare formulate de condamnați, am efectuat în cadrul lunii aprilie 3 vizite de discuție la Ministerul Justiției.
Am organizat la București, în cadrul Parlamentului, o masă rotundă cu specialiști pe tema actualizării reglementărilor privind expertiza judiciară. Scopul este de eficientizare a procedurilor astfel încât să scurtăm durata proceselor, dar și să creștem atractivitatea acestei meserii. Într-un dialog de aproape 3 ore cu profesioniști, a reieșit clar nevoia de îmbunătățire a prevederilor legale în domeniu. Au fost elemente specifice unde am văzut un acord larg, precum promovarea posibilității soluțiilor digitale, a comunicărilor prin email, dar și multe subiecte unde abordările propuse au fost diferite. Continuă, așadar, dialogul, în vederea definitivării unei formule a proiectului care să poată fi înregistrată în această sesiune parlamentară.
Am participat, alături de conducerea USR, la consultarea inițiată de Președintele României, dl. Nicușor Dan, pe marginea crizei guvernamentale generate de PSD și AUR. Mesajul nostru a fost clar: România are nevoie de o guvernare stabilă, de accelerarea reformelor și de atragerea fondurilor din PNRR și SAFE.
De asemenea, în Parlament am făcut parte din parlamentarii care au avut o întâlnire cu omologii din Rada Ucraineană pe teme privind justiția și statul de drept, în special în contextul de securitate actual.
Am reprezentat România în cadrul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, care a avut loc în Franța, la Strasbourg. Am participat la lucrările Comisiei juridice, a Comisiei de monitorizare, a plenului și a ședințelor grupului ALDE, din care face parte și USR. În cadrul acestor întâlniri s-a discutat inclusiv despre tentativele Rusiei de a-și extinde influența în Europa.
În circumscripție, în județul Cluj, am participat la mai multe evenimente și deplasări.
Alături de colegii din USR Cluj, am fost la Agraria, cel mai mare târg agricol din Transilvania. Am discutat cu producători din sectorul agricol la Agraria 2026, în Jucu, unde m-am bucurat să savurez produse “made in Cluj” de fermieri locali.
În Cluj-Napoca am participat la Ședința Comisiei Județene de Incluziune Socială Cluj, alături de autorități centrale și județene, unde am discutat cu reprezentanții structurilor publice și ale ONG-urilor despre incluziunea categoriilor vulnerabile. Am răspuns diverselor întrebări adresate și am atras atenția asupra unor proiecte de lege aflate în dezbatere parlamentară pe temele de interes rezultate în urma discuțiilor.
I-am susținut pe colegii mei consilieri locali din Florești, în ședința de Consiliu Local în care s-a adoptat Bugetul Comunei Florești.
Tot în luna aprilie, am efectuat o vizită de lucru la Penitenciarul Gherla, unde am discutat despre problemele cu care se confruntă sistemul penitenciar. Vom reveni cu diverse întrebări și propuneri la Ministerul Justiției în urma discuțiilor purtate aici. În aceeași zi, am desfășurat o sesiune de audiențe cu publicul, la Biroul Parlamentar din Gherla.
- Tot la Gherla am participat, ca invitat, la balul de caritate Rotary Gherla, dialogând cu participanții, inclusiv oficialități din alte țări.
În urma unei sesizări vizând probleme de mediu, am efectuat o vizită de lucru la Tarnița, concluzionând că este necesară refacerea vizitei pe timp de vară, nefiind probleme evidente sesizate cu această ocazie.
Am participat la 4 sesiuni de audiențe cu cetățenii la Biroul Parlamentar din Cluj-Napoca, respectiv Gherla.
- Am avut 9 apariții Radio-TV la: Antena 3, România TV, Euronews, Realitatea, Radio Someș.
Am luat parte la:
10 ședințe în plenul Camerei Deputaților;
2 ședințe Comune ale Camerei Deputaților și Senatului;
4 ședințe ale Comisiei Juridice, de Disciplină și Imunități;
3 ședințe ale Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte și Problemele Minorităților Naționale;
9 ședințe ale Biroului Permanent al Camerei Deputaților;
3 ședințe ale Birourilor Permanente Reunite ale Camerei Deputaților și Senatului.