• Am depus o nouă inițiativă legislativă în Parlament care va permite un acces mai larg la modalitățile alternative de soluționare a diferendelor, ducând, în timp la degrevarea instanțelor de judecată. Se permite din nou (stoparea a avut loc odată cu un recurs în interesul legii pronunțat de Înalta Curte de Casație și Justiție conform legislației în vigoare în prezent) asociațiilor și fundațiilor să organizeze arbitraj instituționalizat permanent, o măsură menită să valorifice expertiza lor sectorială. De exemplu, în domeniul construcțiilor poate fi preferat a soluționa litigiul în câteva luni prin apelarea la o asociație a constructorilor care organizează arbitraj instituționalizat VS a aștepta ani de zile în instanța de drept comun.

  • Președintele României a promulgat Legea nr. 75/2026, pornită de la o idee pe care am extras-o în urma unei vizite la Penitenciarul Gherla din 2022. Aceasta prevede reducerea fenomenului de „turism carceral”. Ce este acest fenomen? Deținutul condamnat definitiv formulează o contestație la executare (situație în care nu operează prezumția de nevinovăție, acesta fiind condamnat definitiv), ajunge în fața instanței, după deplasări și chiar mutări din penitenciar în penitenciar pentru a face asta posibil, iar apoi retrage contestația. Scopul este, în mod evident, plimbarea, o plimbare care costă mult statul român resurse umane, de timp și materiale. Audierea deținuților se va putea face acum prin videoconferință ca regulă, iar nu ca excepție, iar statul va salva toate aceste resurse.

  • O nouă rundă de studenți în practică a ajuns la București, în Parlament. De această dată discutăm despre 3 studenți ai Facultății de Drept din cadrul Universității „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca. Aceștia au participat la ședințele de plen ale Camerei Deputaților și Senatului, la ședințe de comisie și au văzut pe viu dezbaterea și votarea unei moțiuni de cenzură.

  • Am participat la evenimentul „Vocea tinerilor contează. Legea îi ascultă?” unde peste 50 de tineri de gimnaziu și liceu au dezbătut, în Parlament, pe marginea drepturilor copilului, formulând propuneri legislative concrete. Evenimentul a avut loc exact înainte de ziua copilului în sala Comisiei Juridice, de Disciplină și Imunități a Camerei Deputaților.

  • În București am acceptat invitația la dialog cu jurnaliști și ONG-uri la evenimentul de lansare a Rețelei Independent Media Colab, cu dezbaterea ,,Cine decide pentru generația Z și Alpha? Jurnalismul în era social media și pragul de 16 ani”.

  • Ca membru al comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei și ca raportor desemnat pentru monitorizarea respectării principiilor democrației, statului de drept și drepturile omului în Bosnia și Herțegovina, am participat la lucrările comisiei în Sarajevo și am avut și o întâlnire oficială cu Înaltul Reprezentant Internațional pentru Bosnia și Herțegovina, Christian Schmidt, care tocmai își anunțase demisia din această poziție.

  • Alături de europarlamentarul Dan Barna și de colegi din USR Cluj am efectuat vizite de lucru în județul Cluj. Am început cu o discuție la Centrul de Inginerie Bosch din Cluj-Napoca, am gustat din minunatele roșii produse în comuna Căpușu Mare de către cooperativa „Grădina noastră”, care a accesat fonduri europene pentru dezvoltarea afacerii și am încheiat vizita la colega noastră, Primarul Comunei Cojocna, Anca Marcu, care, de asemenea, dezvoltă comuna și pe fonduri europene și ne-a prezentat realizările de până acum.

  • În acest sens, merită amintit și că la începutul acestei luni am participat la ședința Consiliului Local din Cojocna, unde Anca Marcu a propus un buget modern și cu investiții pentru comuna pe care o conduce. Ce se va face în acest an în Cojocna, printre altele:

    ✅ Continuă accelerat asfaltările și modernizarea drumurilor din comună (cu investiții de peste 3 milioane de lei deja făcute în primele luni din 2026); 

    ✅ Va fi recepționat noul dispensar medical – un proiect care trena de ani și ani de zile – și se va avansa în realizarea centrului de tratament și recuperare Cojocna; 

    ✅ Va fi extinsă rețeaua de iluminat public eficientă;

    ✅ Vor fi contractate studiile de fezabilitate pentru construirea unui hub agro industrial și constructia unei școli;

    ✅ Va fi finalizat un centru de colectare voluntară a deșeurilor.

  • Am participat, alături de colegii din USR Cluj, la evenimentul organizat cu ocazia Zilei Europei și a Zilei Independenței Naționale a României, la Cluj-Napoca în 9 mai, dar și la evenimentul similar din Turda, în data de 10 mai.

  • Colegul nostru, Flaviu Udrea, a devenit luna aceasta subprefectul județului Cluj. Ne-am bucurat de această veste, alături de colegii din USR Cluj, și la ceremonia oficială a depunerii jurământului. Cunoscându-l pe Flaviu, știu că va da tot ce poate, cu onestitate, dedicare și energie, din prima până în ultima zi în funcție! Felicitări, Flaviu și mult succes!

  • De asemenea, 1 mai în circumscripție a însemnat o vizită la Castelul Banffy de la Răscruci, modernizat de către Consiliul Județean Cluj și, la invitația colegului nostru consilier local, Sebastian Borza, am luat parte și la Festivalul Tradițiilor Păstorești și al Producătorilor Locali din comuna Ceanu Mare. M-am bucurat să fiu prezentă în mijlocul gospodarilor care păstrează tradiția vie în județul nostru. Susținerea producătorilor locali este esențială pentru economia comunității.

  • La Gherla am avut discuții cu 2 antreprenori locali – în domeniul producției de mobilier și al transporturilor. Aceștia ne-au prezentat problemele cu care se confruntă în viața de zi cu zi, precum și așteptările pe care aceștia le au de la Guvernare – aducând propuneri concrete de modificări legislative, pe care, desigur, le-am preluat spre analiză.

  • Pe final de lună munca în circumscripție a însemnat și prezența la evenimentul Jubileul ORAȘELOR DE AUR – Köln și Cluj-Napoca, 50 de ani de parteneriat urban, organizat de Clubul de Afaceri Limbi Germane din Transilvania de Nord, respectiv ,,Despre frumusețe la Conac”, organizat de Corpul Consular Cluj în Plăiești, județul Cluj.

  • Mi-a făcut o deosebită plăcere invitația studenților economiști din România de a participa la congresul lor național, organizat la Cluj-Napoca, unde discuțiile s-au axat pe aderarea României la OCDE, eu însămi lucrând la 2 proiecte de lege jaloane de aderare la OCDE – RUTI și Pantouflage.

  • Am participat la 7 sesiuni de audiențe cu cetățenii la Biroul Parlamentar din Cluj-Napoca, respectiv Gherla.

  • Am avut 10 apariții Radio-TV la: Antena 3, România TV, Euronews, Realitatea, TVR Cluj.

  • Am luat parte la:

    7 ședințe în plenul Camerei Deputaților;

    2 ședințe Comune ale Camerei Deputaților și Senatului;

    4 ședințe ale Comisiei Juridice, de Disciplină și Imunități;

    2 ședințe ale Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte și Problemele Minorităților Naționale;

    1 ședință a Comisiei pentru Regulament;

    8 ședințe ale Biroului Permanent al Camerei Deputaților;

    3 ședințe ale Birourilor Permanente Reunite ale Camerei Deputaților și Senatului.